Navigace
Pro veřejnost
Home
Forum
Členové týmu
Aktivní zálohy
Fotogalerie
Počasí
Články
Odkazy
Murphy a zákony boje
Počítadlo
TOPlist
Posledni videa
video

video

Oznámení - Velmi důležité!
Vítejte na webu Renegade.
www.renegade.cz/images/photoalbum/album_24/motivator.jpg


Registrací a přihlášením získáte přístup k dalším funkcím, videogalerii a plánovaným akcím.


Byly promazány všechny neaktivní účty, které se nepřihlásili alespoň jednou v roce 2011... komu účet nejde je nutná opětovná registrace!

Dunkenwald 4
DUNKENWALD 4
Akce DW4 se pro nás stala prvním military akcí v oblasti GSG. Jako jedni z mála jsme dorazili už v pátek a ujali se příprav na sobotní operaci. Na Základně (DKW4vodarna) jsme sestavili velitelský stan z celt a maskovací sítě. V OA jsme pak rozmístili mrtvé schránky obsahující vzorky neznámé drogy, zlato a diamanty, některé jsme i dodatečně zaměřili. Současně se i někteří další členové Armády Haggis seznámili s oblastí působnosti, jelikož my už měli v oblasti provedený průzkum (v kooperaci s MOGem). Už v pátek se začalo kazit počasí a tak mírně promočeni jsme navečer před ulehnutím do sleep mode navštívili místní lokál a posilnili se iontovými nápoji a energetickými smaženkami. Ulehli jsme v našich autech a já jako krutopřísný démon ve svých mokrých botách, což se mi vyplatí posléze ...
Sobotní ráno nás přivítalo stále stejné optimistické počasí. Odchod na plnění mise doprovázely mírné zmatky. Naše 4členná jednotka byla spojena s dalšími 4mi příslušníky Armády z družstva TTO (později přibyli další dva). Na poslední chvíli se změnilo místo výsadku HOSPODA na Odpad kos. Jako každý správný výsadek nás transport rozdělil a každou část vysadil někde jinde, nás správně u objektu Odpad kos, TTO bylo odmrdáno k objektu Schr OKD. Nebyl větší problém je najít a dovézt na základnu Bunkr 2 (v propozicích Haggis označena jako Předsunutý bunkr radiolokátoru a výduchu) a dopravit tam náklad v podobě dýmovnic. Náš úkol zněl sestavit přístřešek, moknout a hlídat do 1400 pak se odjebat na Základnu, popřípadě vychcípat. Ve spěchu nám nebyl přidělen volací znak, později jsme se dověděli, že jsme Alpha. Prvotní pokus patrolovat v okolí bunkru byl po nástřelu sebe sama změněn na hlídání ve 4 směrech se střídáním po 15ti minutách.
Takto jsme hlídali (vlastně čekali a mokli) skoro do 1400 bez kontaktu s nepřítelem, přitom jsme věděli, že zde operuje, jelikož nejbližší základna Bravo (bunkr Satelitní radiolokátor a převaděč) zažívala jatka a mokla. Avšak u nás celou dobu nic. 1330 jsme se s TTO odjebali zpět na Základnu a po cestě mokli, ponechali jsme dva vojáky střežit bunkr a moknout a čekat na střídání. Na Základně už bylo pěkné bahno a na nás nebyla suchá niť. Po odpočinku, guláši a iontovém nápoji se začala rýsovat další mise. Což začalo mým nohám vadit a cítil jsem, že z toho mokra (jak pořád moklo) proti mně minimálně sepíšou petici.
Byly sestaveny dvě patroly po cca 8-10 vojácích. Úkol zněl prozkoumat objekt Pískovna, rozvědka hlásila pravděpodobnost výskytu nepřítele. Každá skupina se k objektu blížila z jiné strany a jako již tradičně jsme se navzájem nastřelili. V blízkosti objektu Pískovna jsme narazili na agentku Ramadu, která mokla a čekala na nepřítele, který ji měl předat zásilku diamantů. Sestavili jsme past a čekali a mokli – jako poznámku uvedu, že jsme pro změnu čekali a mokli na úplně jiném místě a úplně jinak. První patrola čekala a mokla přímo u Pískovny. Co jsem pochopil, byl plán od počátku se prostě postřílet a moknout aby se jen nemoklo. Trochu zklamání pro mě, jelikož na MilSim jsem z takovými věcmi smířen (nestřílet a moknout).
Po sérii pro mě nepochopitelných událostí, menší level než zmatky – agentka odešla a pak zase přišla, měli jsme ji zabít pak zase zajmout a já nevím co všechno, jo vlastně ještě moknout. Nakonec jsme se u objektu Noční základna střetli s nepřítelem (Diverzanti) a pomocí svoji přesily je pobili a mokli, i když za cenu asi 75% ztrát (respekt). Zbylo nás asi pět a měli jsme jít střelit dalšího Diverzanta, který prý ještě žil a tlačila na něj další patrola odeslána ze Základny. Celkem zmoklý a rozmrzelý jsem radostně zařval MÁM při první dávce, která letěla kolem a ujal se odchodu na Základnu. Nohy už definitivně chystaly moji defenestraci.
Po vyproštění aut z bahna jsme se už pozdě večer rozloučili a odebrali se na domovskou základnu. Prakticky se nedalo čekat na závěrečný debriefing.
Závěrem chci určitě poděkovat MOGovi a jeho jednotce (FSjägers) za vymyšlenou akci. Dokonce nám bylo povoleno spolupracovat a tak jsme o akci věděli více než ostatní a fungovali jako průvodci, kdy jsme hlavně ostatní jednotky Armády naváděli na cílové objekty. Díky patří i Diverzantům, že jako nepřátelská jednotka zůstala a mokla s námi. Určitě díky i ostatní Armádě a novým lidem, které jsme potkali. Zajímavostí je, že na straně SF byl větší exodus než u Armády :). Pro mě určitě další ohromná zkušenost a seznam věcí co na příště zlepšit.
Jelikož jsem nebyl ne debriefingu, tak si dovolím napsat pár připomínek MOGovi
- Oceňuji nápad se zakopanými schránkami.
- Oceňuji prostředky a přípravu pro případné zajetí SF a jejich výslech (mučení).
- Oceňuji zvolený prostor, hlavně severo-východní část Pežgovského lesa. Mokré počasí zamezilo mnoha civilů v procházkách po lese, což by za slunečného počasí, byl podstatně větší problém.
- Oceňuji guláš.
- Počáteční informační šum na Základně způsobil nepřidělení volacího znaku a zmatení transportu, avšak nic se nezbrzdilo nebo dokonce zadřelo.
- Pořadatelé by měli zlepšit znalost názvů objektů a volací znaky jednotek, z počátku akce jsme se hlásili jako Výduch, i když jsme byli na objektu Bunkr 2 (resp. Předsunutý bunkr radiolokátoru a výduchu) a posléze zjistili, že jsme Alpha.
- Pořadatelé se v rádiu hlásili svými přezdívkami, raději bych slyšel nějaké taktické označení (v pokynech bylo, že základna je VDV – ani jednou jsem to nikoho neslyšel říct).
- Podle mě je nutné zamezit jakýmkoli akcím typu „aby si zastříleli“, není to fair-play vůči protivníkovi, který se snaží nám vyhnout. Může to vzbudit nedůvěru u SF.
- Měl bych výtku pro samotné hráče, pořád a dokola se mi stává, že lidé netasí reflexní vestu po zásahu – tohle celkem degraduje zážitek z akce.
- Na akci bychom jeli znovu!

Zmoklý Soli Renegade
Komentáře
#1 | five finger shoes dne June 25 2011 03:11:11
Tory apartments ordinarily need to have minimal Tory Burch Outlet routine service in the slightest. But, since they can be purchased sprayed in several styles, its fantastic towards find out how to take good care of typically the Tory Burch Bags styles when ever ordering these products. Bear in mind that such styles are actually taken care of any other way. Thank goodness many are produced from leatherette not to mention plastic, fabrics which commonly undergo a considerable amount of difficulty. Subsequently, they could be especially placed through most of asics onitsuka tiger different kinds of environment free of buying weary. Many take a look vibram five finger amazing accompanied by a decanter or glass mini-skirts not to mention opaque tights on a opinion monochrome take a look who interruption for these living spaces Browning. For the purpose of Asics Revolve Le this unique valid reason you cannot forget Tory Burch trainers. You will find asics tiger onitsuka hardly any alternative to develop, form not to mention good of that line of five finger vibram trainers. Fancy-There 's no doubting for what reason nearl all females perhaps even individuals usage numerous Tory Burch apartments. Discrete variety of typically the ballet fixed, through Vibram Fivefingers Sprint Shoes Red acquaintance with the help of snake make causes some debt from attractiveness not to mention time honored form not to mention catchy, and then the being might be remarkably tory burch shoes more comfortable towards slip on.
#2 | MBT shoes u dne June 25 2011 03:35:16
Items arrive in the coach outlet store online outlet stores when they coach outlet store are not sold in traditional Coach retail stores or are coach outlet online slightly damaged in manufacturing or tory burch flats shipping. Typically, the "flaws" are tory burch wedges unnoticed and often would have tory burch sandals been realized through normal tory burch for cheap wear-and-tear anyhow. Often it could be MBT shoes something as minor as a slight scuff on the leather in an obscure place or a scratch on the metal buckle that holds the purse strap. Because of this, visiting MBT shoes uk a Coach outlet store can deliver you MBT shoes sale a discounted coach purse at a significantly lower price.
#3 | gucci replica tote bags dne June 29 2011 08:44:42
I bet you believed it was, do not you? I did. But since the Gucci bags recognize would indicate, the Gucci Hand-Painted Woven leather-based Tote is gucci outlet made completely of intricately laced and painstakingly painted leather-based to provide the bag the summery glance and subtle variation of Gucci bags replica your selected well-worn leather-based tote. This bag follows from the Gucci bags wholesale estimable footsteps of Bottega Veneta, who 1st fooled us with its Gucci bags outlet leather-as-straw bags last year.
#4 | lutang4 dne June 30 2011 09:47:07
Louis Vuitton Louis Vuitton is the history of France's [url=http://www.louisvuittonclassic.net/Naxos-Leather-Bags.html ] Naxos Leather Bags[/url] most outstanding leather design great master one. In Paris in 1854, opened in his name the first room, trunk shop. A century later, Damier Ebene Canvas Bags Louis vuitton suitcase and leather Damier Graphite Canvas Bags fields become Monogram Macassar Canvas Bags one of the brand, and Monogram Canvas Bags become a symbol of the society. Nowadays, Louis vuitton brand is not limited to the design and the sale of high-grade leather and bags, but to become involved in fashion, decorations, leather shoes, bags, jewelry, watches, media, in the fields of the famous giant trend indicators.Louis vuitton way of [url=http://www.louisvuittonclassic.net/Monogram-Denim-Bags.html ] Monogram Denim Bags[/url] doing that is to do his own brand, insist Fashion Bags on his own brand spirit, do different things, to provide you a real cultural thing, and then Louis vuitton is Utah Leather Bags to have more understand the Louis vuitton Taiga Leather Bags people to pay attention to [url=http://www.louisvuittonclassic.net/Antheia-Handbags.html ]Antheia Handbags [/url] the Louis vuitton products, welcome those who haven't Epi Leather Handbags consumption [url=http://www.louisvuittonclassic.net/Cosmic-Blossom-Handbags.html ] Cosmic Blossom Handbags[/url] ability, but there [url=http://www.louisvuittonclassic.net/Damier-Ebene-Canvas-Handbags.html ] Damier Ebene Canvas Handbags[/url] are the consumer consciousness or for the attention of a product of high culture, may one day have the choice of ability, will the first time to choose the Louis Damier Azur Canvas Handbags vuitton. Louis vuitton's dress style is easy to distinguish, the bold coloring from clothes make people is Louis vuitton blood Nomade Leather Handbags unruly features, the most impressive is his designer bright beautiful and moving flowers design, fashion is popular as the classic. [url=http://www.louisvuittonclassic.net/Suhali-Leather-Handbags.html ] Suhali Leather Handbags[/url] Louis vuitton in the clothing of no specific form, but his clothes but will look "wear" oh!!!!! Have a bit inadvertent, it may become a great lady from village gu, [url=http://www.louisvuittonclassic.net/Monogram-Multicolore-Handbags.html ]Monogram Multicolore Handbags [/url] the prince change a beggar's risk characteristics.
[url=http://www.louisvuittonclassic.net/Monogram-Canvas-Handbags.html ] Monogram Canvas Handbags[/url]
#5 | bandagedressherveleger dne July 07 2011 08:50:27
A woman who loves herve leger beauty is a nature. In my dream, I want to have a new Herve Leger dress to take party in. When I feel tired to find my dress, and then come to the Herve Leger dress sale online store, in there, you will find the dress which designed specially for you. There have so many colors for you choice, for myself. What the most important is the design of bandage. The dress which everywhere are cutting close to the body, carve out the perfect female body shape, and thus the image to be “herve leger sale bandage dress” name. No matter what kind of shape you are, it will show you perfectly, and can stand out the “S” curve. So the herve leger dresses becomes more and more famous. People rushed to buy the dress and be crazy about it!


herve leger replica is my favorite. Purple on behalf of the noble, and match with white, make this Herve Leger Bandage dresses even more elegant. The material includes 90% rayon, 9% nylon, 1% spandex. Dry Herve Leger fake does not hurt clothing. We all know that the dress linked with the Hollywood’s name and are sparkle and charm forever. You won’t afraid that the choice doesn’t match your style. You have your idol. Each actor’s dress is under the guidance of the designer cheap Herve Leger , so don’t worry you will lose fashion style. These dresses are feminine and sensual, stand out your matchless stature. Wear your own character. You will attract people’s eyes once you try it on. There have many types in the herve leger store , go and find the one belong to you! Whatever you are a fashion girl or normally, you will be fashionable with Herve Leger bandage dress.
on. There have many types in the online store, go and find the one belong to you! Whatever you are a fashion girl or normally, you will be fashionable with Herve Leger bandage dress.
#6 | bandagedressherveleger dne July 07 2011 08:50:42
A woman who loves herve leger beauty is a nature. In my dream, I want to have a new Herve Leger dress to take party in. When I feel tired to find my dress, and then come to the Herve Leger dress sale online store, in there, you will find the dress which designed specially for you. There have so many colors for you choice, for myself. What the most important is the design of bandage. The dress which everywhere are cutting close to the body, carve out the perfect female body shape, and thus the image to be “herve leger sale bandage dress” name. No matter what kind of shape you are, it will show you perfectly, and can stand out the “S” curve. So the herve leger dresses becomes more and more famous. People rushed to buy the dress and be crazy about it!


herve leger replica is my favorite. Purple on behalf of the noble, and match with white, make this Herve Leger Bandage dresses even more elegant. The material includes 90% rayon, 9% nylon, 1% spandex. Dry Herve Leger fake does not hurt clothing. We all know that the dress linked with the Hollywood’s name and are sparkle and charm forever. You won’t afraid that the choice doesn’t match your style. You have your idol. Each actor’s dress is under the guidance of the designer cheap Herve Leger , so don’t worry you will lose fashion style. These dresses are feminine and sensual, stand out your matchless stature. Wear your own character. You will attract people’s eyes once you try it on. There have many types in the herve leger store , go and find the one belong to you! Whatever you are a fashion girl or normally, you will be fashionable with Herve Leger bandage dress.
on. There have many types in the online store, go and find the one belong to you! Whatever you are a fashion girl or normally, you will be fashionable with Herve Leger bandage dress.
#7 | zdy dne July 16 2011 22:33:00
If you want to get a higher tibia level(tibia gold) for your character in a short time,come to our website , our service is best and the delivery is fastest. Hope you enjoy yourself in this wonderfulbeam game.
We Sell tibia money,tibia outfits,tibia account,tibia item,we can help you level up faster by hand at power leveling service, and we also do tibia gp word trade for you.
Buy /Sell tibia gold,tibia money,tibia gp,tibia item here . We accept credit card via paypal and moneybookers,eazy,simple and safe.

Being a first guild wars gold,guild wars 2 platinum,guild wars 2 money store:
We played the closed and open betas; we already know how to safely and efficiently get gw gold. We were there before anyone else.
We won’t wuss out your rankings due to some kind of ‘learning curve’, if anything, your rankings will improve, regardless of what job you have us work on during your gold or level grinding (even if you already play eight hours a day!).
Dominate the leaders’ boards with a constant supply of guild wars 2 platinum and guild wars 2 armor to guarantee that you are well supplied and fully prepared for each battle. We’re open 24/7 so you can take a pit-stop any time.

Now you are visiting cheap rs2 gold Store, Open 24/7.
Easy:
If you want to be the most powerful in game, you should have the enough runescape gp then you can buy the best weapons, equipment, etc. But Farming runescape gp is very boring and waste a lot of time. Now, you can buy cheap rs2 gold from us, just one minute, you will be rich in boi.
Fast:
If you have bought gold from others before, you may know that the deliver time of buy runescape gold is too long.we have own farmers, and we are not middleman, we can give you the gold as soon as possible, face to face or mail, choose you like.
Reliable:
We farm the RS Gold by manual, no bots, no cheats, and no hacks. We have the 24*7*365 Online Support. You can contact us anytime via Live Chat, E-mail, IM and Telephone.
Our website all customer services are waiting for you.
#8 | eastbridal dne July 19 2011 09:39:28
Summer is coming. More and more people choose to hold beach weddings. http://www.bestdressmall.com/ Cheap Wedding Dresses For those summer brides, they have to choose proper wedding dresses for themselves. Cheap Bridesmaid Dresses You know that the bride pays much attention http://www.cheapweddingdressesshop.com/ Cheap Wedding Dresses Shop on the wedding ceremony as well as the look herself, usa dresses so the perfect choice of the wedding dress is of great importance. No matter who you are, Plus Size Gowns as long as you want to be the perfect bride on the beach,cheap wedding gown under 1000 the beach wedding dress is definitely the best choice for you.Cheap Wedding Gowns Beach weddings have so many advantadges, wedding dress it is easier to see why a little more to go this route insteadCheap Bridal Dress
#9 | cheap nike shox dne July 30 2011 08:34:19
. "Nobody knows where else to to air griffey max to search right now."Andrea Ahonen says her sister had an frightening experience with a man
months ago when she used Craigslist to advertise for a roommate, and she has told told nike online store told police about it.Hoping to save some money, Amy Ahonen posted an ad on Craigslist
for a roommate. In March, a man who responded came to look at the place place cheap nike shox place and "tried to kiss her," according to her sister."She got very freaked out about
and took the ad down," Ahonen said. As far as she knows, this was the the air force 1 the only contact her sister had with the man. When Andrea looked through her sister's
she did not see any further contact and could not figure out who the man man [h4]air force 1[/h4] man was.Andrea Ahonen said one of her sister's neighbors said Amy described the man only
a tall, black man. Amy Ahonen removed the ad after t
#10 | mcse dne August 12 2011 09:59:34
With the 2006 exams, <a href="http://www.aplus-220-702.com">CompTIA</a> certification training introduced an entirely new structure to <a href="http://www.certtopper.com">a Exams</a>. You will still need two exams like <a href="http://www.mcitp-70-680.com">70-680</a>, to achieve your CompTIA <a href="http://www.aplus-220-701.com">A+ certification</a>. However, where previously the two exams were esily divided into a hardware exam and a software exam, the new <a href="http://www.mcts-windows-7.com">MCTS</a> are organized very differently, and each tests knowledge in a variety of <a href="http://www.mcseking.com">MCSE Certifications</a> areas. qiao456
Přidat komentář
Jméno:
Zadejte validační kód:

Hodnocení
Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.
Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
Hosté on-line: 1

Členové on-line: 0

Registrovaní členové: 68
Nejnovější člen: multirate
Poslední články
Dunkenwald 4
Kurz Radista II
Školení taktiky 2011
Kurz radista 2011
Srazy na akcich
Nejvíce příspěvků do fóra
Taz 225
Soli 217
Cornellius 199
VaLLiK 146
Spojar 115
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat